3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με θέμα «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους» πραγματοποιήθηκαν και στο σχολείο μας, δράσεις εκπαιδευτικού, αθλητικού και εικαστικού χαρακτήρα.

Αρχικά παρουσιάστηκαν βίντεο.

Κατά τη διάρκεια των προβολών πραγματοποιήθηκε συζήτηση σχετικά με τις ολυμπιακές αξίες και δόθηκε έμφαση στην αξία της συμμετοχής και της προσπάθειας.

Ακολούθησαν αθλητικές δραστηριότητες στον προαύλιο χώρου του σχολείο με σκυταλοδρομίες και ομαδικά παιχνίδια όπου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές.

3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Κατά το αγωνιστικό μέρος οι μαθητές ενθάρρυναν τη συμμετοχή κάθε παίκτη και επιβράβευαν την προσπάθεια με χειροκρότημα, καθώς επίσης δεν υπήρχε ούτε νικητής ούτε ηττημένος .Στο τέλος κάθε δράσης έδιναν συγχαρητήρια ο ένας στον άλλο για τον καλό και δίκαιο αγώνα.

Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές ασχοληθήκαν με εικαστικές δράσεις που άπτονται της ολυμπιακής ιδέας και της αξίας της προσπάθειας και της συμμετοχής.