Φωτογραφικό οδοιπορικό στο χρόνο

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Νέων Ρόδων κυκλοφόρησε το 2000 ένα εξαιρετικό ημερολόγιο τοίχου. Εκεί βρίσκουμε ένα σύντομο αλλά περιεκτικότατο ιστορικό του χωριού, ακολουθούν παλιές, σπάνιες φωτογραφίες και στις πίσω σελίδες στίχοι παραδοσιακών τραγουδιών του τόπου.

Στο εισαγωγικό σημείωμα του ημερολογίου διαβάζουμε τα εξής:

«Αγαπητοί γονείς και φίλοι του σχολείου μας,

Φέτος το σχολικό μας ημερολόγιο σηματοδοτεί και την λήξη ενός αιώνα.

Με την ευκαιρία ενός πλούσιου και σπάνιου φωτογραφικού υλικού και μερικών πολύτιμων τοπικών τραγουδιών από τα χρόνια που ζούσαν οι κάτοικοι των Ν. Ρόδων στη Μ. Ασία και μεταγενέστερα, πήραμε την πρωτοβουλία να τυπώσουμε ένα ημερολόγιο, που έχει σαν μοναδικό σκοπό να μας μεταφέρει νοερά σε εκείνες τις εποχές, δίνοντάς μας και κάποια λαογραφικά και πολιτιστικά στοιχεία.

Ευχαριστούμε θερμά όλες τις οικογένειες για το φωτογραφικό υλικό που μας παραχώρησαν, τον κύριο Καραμανλή για την πολύτιμη βοήθειά του στην επιμέλεια του ημερολογίου και για τα ιστορικά στοιχεία που μας μετέφερε, την κυρία Κοπελίδου για την σπάνια συλλογή των τοπικών τραγουδιών που μας παρέδωσε και τον πολιτιστικό σύλλογο για την συνεργασία του.»

Σήμερα, με την παρότρυνση της διευθύντριας του Δημοτικού Σχολείου κυρίας Μελέτογλου, χωρίς πολλά εφέ και αλλοιώσεις του πρωτότυπου, με σεβασμό στην ιστορία του τόπου, των ανθρώπων, τη δουλειά όλων των προαναφερθέντων και την ελπίδα να συμβάλλουμε έστω και στο απειροελάχιστο στη διατήρηση της μνήμης, να ξυπνήσουμε κάποιες θύμησες στους μεγαλύτερους και να διδάξουμε τα νέα παιδιά, σας παρουσιάζουμε δύο μικρά βίντεο από αυτό το ημερολόγιο. Ένα με την ιστορία του τόπου και ένα με τις φωτογραφίες που περιείχε. Στο πρώτο ακούγονται το «Μια Λάμψη Στο Βόσπορο» και απόσπασμα από το «Επιστροφή» της Ευανθίας Ρεμπούτσικα από τη μουσική που έγραψε για την ταινία «Πολίτικη Κουζίνα» και στο δεύτερο το παραδοσιακό «Τζιβαέρι» από τον δίσκο της Δόμνας Σαμίου «Σιγανά Και Ταπεινά».

Ελπίζουμε να τα βρείτε ενδιαφέροντα,

Νέα Ρόδα,

Γενάρης του 2017,

Γιώργος Ιορδανίδης.

One comment

1. Ο/Η Μαριλενα Μπιτζανη λέει:

Τι γλυκεια αναμνηση! Η πρωτοβουλια ξεκινησε απο μια παλια φωτογραφια στο σπιτι του κου Τακη Ταυλαριδη. Επιμεληθηκα το ημερολογιο με πολλη αγαπη. Το οδοιπορικο αυτο στο χρονο μας εκανε ολους να αγαπησουμε αυτο τον τοπο ακομη περισσοτερο.Ευχαριστω ολους οσους συνεργαστηκαν τοτε. Τον κο Καραμανλη, τον πολιτιστικο συλλογο, την κα Κοπελιδου για τα τραγουδια, τις οικογενειες που εδωσαν τις φωτογραφιες,ολα τα μελη του τοτε συλλογου γονεων και κηδεμονων
    και την κα Μελετογλου Σοφια
    που το αναδημοσιευσε ηλετρονικα.

Φιλικα

Μαριλενα Μπιτζανη

Τοτε προεδρος του συλλογου γονεων και κηδεμομων

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *